Quantcast
Channel: מגזין פורטפוליו
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

הרשימה המשותפת // 11 בינואר 2018

0
0
רועי מרדכי

מעשה נדודים / רועי מרדכי ביד מרדכי

ביום שבת 13.1 בשעה 12:30 יתקיים שיח גלריה בתערוכה של רועי מרדכי ״מעשה נדודים״, בגלריה דנה בקיבוץ יד מרדכי (אוצרת: רווית הררי). התערוכה שואבת השראה מספרי מסעות ומגילויים ארכיאולוגיים של תרבויות קדומות, שמרדכי משלב במראה יום-יומי עכשווי. עבודותיו מטפלות בדימויים כבדי משקל ורוויי היסטוריה, אך בו בזמן מתאפיינות בהומור פואטי, כתוצאה מהבחירה בחומרים תעשייתיים שהוצאו מהקשרם. מרדכי חוצב בגושי קלקר שחור מה שנראה כשרידים ארכיאולוגיים של מקדש קדום; מפסל בבלוקים של איטונג ראשים דמויי טוטם ומייצר מפגשים מפתיעים בין מסורתי לחדש, המבטאים כמיהה לחזור אל מקום בתולי וראשוני בעיצומו של עידן טכנולוגי ומתועש.

סדרת הציורים בתערוכה מתייחסת, בין היתר, לאיורים מתוך ספר מסעותיו של חוקר הארצות קפטן קוק, שיצא במאה ה־17 למסעות גילוי קולוניאליסטיים, חקרניים ומיסיונריים כאחד; מסעות המייצגים קדמה וגילוי, אך דנו תרבויות שלמות לחורבן במפגשן עם האדם הלבן. האיורים בספר צוירו על ידי כומר מאורי מניו זילנד, שליווה את קפטן קוק במסעותיו באוקיינוס השקט, ותיעד סצנות מן המסע בשפה נאיבית ופרימיטיבית. כשם שהכומר־הצייר הוא מקומי המתבונן על תרבותו מבחוץ כצופה זר, כך מתפקד מרדכי כצופה המתבונן מבחוץ על חלקיקים מן התרבות המערבית שממנה הגיע. הוא מתרחק בשביל להתקרב יוצא למסע גילוי פרטי המתקיים בין כתלי הסטודיו –  מסע חיפוש אחר זהות אישית, ומנסח אוטוביוגרפיה של נוודות רגשית.

חגית פלג רותם

מעין לויצקי

מעין לויצקי / המאגר בבית הנסן

ביום שני 15.1 בשעה 16:00 תתקיים בבית הנסן הרצאה על למידה חזותית שתועבר על ידי מעין לויצקי, בוגרת מסלול אודות עיצוב בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. לויצקי תציג את פרויקט הגמר שלה, ״המאגר: למידה חזותית״, שמתמקד בפיתוח יכולות אוריינות חזותית וחשיבה יצירתית לשם למידה משמעותית, במגוון הקשרים. המאגר הוא כלי עבודה והוראה דיגיטלי ושיתופי למורים, המנגיש אסופות ייצוגים מקוריים למושגים מופשטים מתחומי הוראה שונים. הפרויקט ממנף את הבנת הצורך והחוסר הקיים למורים במשאבי זמן, תקציב, ידע ויכולות בעבור יצירת כלים מעשיים ורלוונטיים בעבורם, כך שיוכלו להקנות מיומנויות אלו לתלמידיהם.

הרשמה להרצאה: https://goo.gl/pAGhgX

יובל סער

אורית גולדמן

אורית גולדמן / יבשת משל עצמה

ביום שבת 13.1 בשעה 11:30 יתקיים שיח גלריה בתערוכה של אורית גולדמן בבית האמנים בתל אביב. בתערוכת היחיד ״יבשת משל עצמי״ (אוצר: אריה ברקוביץ׳) מציגה גולדמן שאלות לגבי גבולות פיזיים ומנטליים, ומשלבת מגוון חומרים בסדרת ציורים גדולי מידות על לוחות דיקט. רישום עפרון, ציור בגירי שמן ובצבעים, קולאז׳ מדפי מגזינים ותמונות ישנות ומחלקי מפות אטלס – החומרים והמרכיבים כמו מתחרים זה בזה ותופסים לעצמם מקומות במרחב הטופוגרפי של הציור. מתוך האבסטרקט עולים רמזים למקומות ורעיונות שבהם היא נאחזת, והמבט נמשך בעקבותיה למחוז חפץ. אוסטרליה – הארץ שהיא יבשת משל עצמה – מיוצגת באזכורים שונים, אולי בזכות המרחק או המהות המבודדת, הארץ שהיא עולם ישן וחדש, ארץ יצורי הפרא (ובכל זאת דוברת אנגלית).

כמה מעבודותיה של גולדמן מזכירות את המחוות הסביבתיות הגדולות של כריסטו וז׳אן קלוד, שעטפו איים ונהרות, אולם אצלה מתרחשת הדרמה כולה על מצע דו־ממד. את האי־שקט הפנימי שלה היא משקיעה במיזוג האקספרסיבי בין ציור וקולאז׳, רישום ומיפוי, תוספות קטנטנות במרחב הענק. גולדמן, כפי שכותב ברקוביץ׳, ״מכורה לבדיקת קטבים וקצוות, ניתוץ ואובדן, חיבורים לא בהכרח קוהרנטיים״. לדבריה, תפקיד האמנות הינו לסחוף את הצופה, לטלטל ולהזמין אותו למסע מתוך הרעיון, מפגשי הכתם, הקו והצבעים.

חגית פלג רותם

דניאל פלדהקר, צילום: אבי אמסלם

דניאל פלדהקר / סולמות וחבלים

חוטי חשמל ונורות נאון, חלקן ״חיות״ חלקן כבויות, הם חומרי הגלם של המיצב של דניאל פלדהקר ״סולמות וחבלים״ בבית האמנים בתל אביב (אוצרת: ורה פלפול). חומרי הרדי־מייד הופכים תחת ידיה לנשאים של כתב סתרים פרטי, לשחקנים במארג של יחסים במרחב, שהצופים מוזמנים לנוע בינם ובתוכם. פלדהקר בוחרת בקפידה את המרכיבים, ומחליטה מתי לאפשר לפונקציה להישאר נוכחת (נורה מוארת או כבויה, חוט חשמל מוליך או משמש לכפיתה ואריגה) ומתי להותיר את הפוטנציאל דמום ובלתי ממומש. הפיסול בחומר ובאור מתעתע והעבודות מגלמות מעין תהליך של הפשטה והיפרדות של החפץ מהמובן מאליו שדבק בו – כפי שמתארת זאת פלפול: ״בתהליך העבודה ניכר רצונה של האמנית להשתעשע – לא רק בשימוש באור וחושך ובחשמל, כי אם גם בבחירת שמות העבודות – unknown pleasures ,Hung – ובקריצה לעולם המשחק של ילדים ומבוגרים״.

חגית פלג רותם

צורפים תורמים / מכירה בגלריה פריסקופ

בסוף השבוע הבא, בתאריכים 19־20.1, תקיים קהילת הצורפים בגלריה פריסקופ אירוע מכירה שהכנסותיו יוקדשו ליעקב (וילי) בלוך. בלוך נולד בשוויץ, שם למד כנער את מלאכת החריטה. הוא עלה לישראל בגיל 20 מתוך סקרנות לארץ ישראל ולעם היהודי, התנדב בקיבוץ להב והפך לחבר קיבוץ. לאחר כמה שנים עזב לאנגליה אך חזר לישראל וקבע את מקום מגוריו בירושלים, שם החל ללמד במחלקה לצורפות בבצלאל שבה הוא מרצה מוערך עד היום. לפני כשנה בלוך חלה במחלת הסרטן והוא מתקשה כיום לעבוד ולהתפרנס.

בין האמנים המציגים: מירב אוחיון, מיכל אורן, ורד בבאי, שירלי בר אמוץ, טל גור, ענת גולן, כרמל גולדנטל, חלה גנור, אוהדה האי גורדון, עדן הרמן רוזנבלום, רקפת הס, ליאת ולדמן, גבי בן זנו, נגה חדד, אריאל לביאן, הדס לוין, עצמון מימון, אפרת נורדמן, גלית עינב, עינת פלד, קובי רוט, שלי סתת קומבור, דניה צ׳למינסקי, ורד קמינסקי, איה שיין ועוד.

שישי 19.1 בשעות 10:00־16:00, שבת 20.1 בשעות 17:30־20:00

יובל סער

The post הרשימה המשותפת // 11 בינואר 2018 appeared first on מגזין פורטפוליו.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

Latest Images

Untitled

Untitled

Trending Articles


Dibujos para colorear de Ben 10


Pintar a Ben 10


Libros para colorear


Dibujos para colorear de perros


Pintar a Ben 10


Happiness Quotes


Best Papa jack Love Quotes


I love Quotes – Life Quotes


Tagalog Love Quotes | Best Tagalog Sad Love Quotes


Love Quotes Tagalog


Untitled


Dibujos para colorear de Sonic


Mandalas de flores para colorear


Koala para colorear


Crush Quotes , pagibig Quotes


Confidence Quotes – Confident Quotes


OFW quotes : Pinoy Tagalog Quotes


Quotes About LOVE : Tagalog love Quotes


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


All About Tagalog Quotes