Quantcast
Channel: מגזין פורטפוליו
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

הרשימה המשותפת // 18 בינואר 2018

0
0

מה שנותר / משה גרשוני, שנה למותו, תערוכה בגלריה גבעון

בשבת 20.1 בין השעות 12:00־14:00 תיפתח בגלריה גבעון תערוכה שאצרו שלושת ילדיו של האמן משה גרשוני, האמנים אורי גרשוני, ארם גרשוני ועתר אשל, לציון שנה למותו. לצורך התערוכה צללו השלושה אל תוך העיזבון ושלו ממנו כל אחד מקבץ עבודות. המבחר שנוצר טעון בזיכרונות ילדות, בסיפורים ובאסוציאציות אישיות, ועם זאת מהווה חתך־רוחב של מכלול יצירתו של גרשוני: ציורים מוקדמים ומאוחרים, עבודות מושגיות לצד רישומים פיגורטיביים וקרמיקה.

גרשוני פעל החל משנות ה־60 המאוחרות, והיה מזוהה ביושרה אמנותית, בעמדה אתית בלתי־מתפשרת ובמעורבות חברתית מתמשכת. במהלך הקריירה יוצאת הדופן שלו, על פני יותר מ־40 שנים, נשאר נאמן לאמונותיו והציג אומץ פומבי כאשר נדרש לכך, גם אל מול מחלוקות. עבודותיו המוקדמות של גרשוני קיבלו השראה מפופ, קונספטואליים ופוסט־מינימליזם, וכללו ערב רב של מדיה, החל מפיסול ועד מיצגי אומנות, וידאו, מיצגי קול ועבודות על נייר. בהמשך הוא העביר את המיקוד שלו לציור, רישום והדפס, ויצאו לאורך השנים אחת הסדרות המרשימות שנראו בישראל, לרוב תוך שילוב פיוטים טקסטואליים ואזכורים תנ״כיים הנוגעים הן באדם כפרט והן באירועים פוליטיים ובהיסטוריה העדכנית של ישראל.

חגית פלג רותם

אמיר פולק

היער השחור / אמיר פולק בכברי

בגלריה השיתופית בכברי נפתחה בשבת התערוכה היער שחור של אמיר פולק (אוצרת: דרורה דקל), הכוללת עבודות בתווך שבין שמחה ועצב, הומור ואימה, בתנועה מתמדת בין מדיומים שונים: אנימציה, ציור, רישום וקומיקס. ״לאחר אובדן התינוקת שלנו, כשאשתי בהריון מתקדם״, מספר פולק, ״השתמשתי בעולם המונפש כמנגנון הגנה שאפשר לי להתמודד עם הכאב ותחושת האשמה. התחלתי לכתוב סיפור על ילדה שהולכת לאיבוד ביער, סיפור הרפתקאות על ילדה, שלד וארנב ועל משהו שהשתבש. דרך כתיבת סיפורה העצוב של יה־יה המצאתי לעצמי הסברים לאן נעלמה לנו התינוקת ומה באמת קרה. בתערוכה אציג ציורי קיר גדולים בצבע שחור. אני אוהב את הרעיון שבסוף התערוכה הקירות יצבעו שוב בלבן וישאר רק הזיכרון״.

יובל סער

מירצ׳ה קנטור, צילום: אלעד שריג

חרדה קיומית / תערוכה קבוצתית בגלריה דביר

אם הייתי צריכה לתת לתערוכה הקבוצתית The Noise Of Time בגלריה דביר כותרת חלופית, שתסכם אותה במילה אחת, הייתי בוחרת במילה חרדה. בשתי מילים: חרדה קיומית. התערוכה בהשתתפות אמנים ישראליים ובינלאומיים, מורכבת מעבודות שלכאורה אין כל קשר ביניהן. אפילו פיזורן בחלל הגלריה, בשתי קומות (שיש ביניהן קשר־עין מסויים) מבודד אותן זו מזו במה שנראה כנתק מכוון. מעין אוטיזם אמנותי. ובכל זאת, היחסים במרחב מבטאים את ההיגיון המצרפי – של עבודה של דור גז ועוד עבודה של אתי אברג׳יל ועוד עבודה של אדל אבדסמד, ושל תומס הירשהורן ושל מירצ׳ה קנטור ואחרים – חיבור שמצליח לזקק תחושת בהילות ואיום. כאילו כל עבודה (או האמן שיצר אותה) לכודה בבדידות ובחוסר אונים אל מול סכנה כלשהי, קטסטרופה מתרגשת ומשרה מחנק, גם אם טיבה עוד לא ידוע.

בקומה העליונה של הגלריה תערוכת יחיד של עדי פלומן, המשחקת בתעתועי חומר וקנה מידה. פלומן יוצרת תמונות מושכות עין, בטקסטורה פנימית וברזולוציה עילאית, וממסגרת אותן כך שהן הופכות לאובייקטים. אבל אלה בתורם נראים כאילו יצאו מהקשרם, חרגו מקנה המידה הנתון בדרך כלל ואיבדו את פשרם, כך שהם מותירים את הצופה תמה ללא תשובה.

חגית פלג רותם

אבנר כץ, צילום: איה וינד

במחשבה שלישית / ספר חדש לאבנר כץ

ביום שישי 19.1 בשעות 12:00־15:00 תתקיים בחנות הספרים ״סיפור פשוט״ בנוה צדק בתל אביב השקת ספרו של אבנר כץ, On Third Thought, שיצא לאור בהוצאת Salomon & Daughters לספרות חזותית למבוגרים. הספר, מסוגת הפואטיקה החזותית, כולל 87 חיתוכי לינולאום ולצידם קטעי טקסט קצרים פרי עטו של כץ, המציעים הרהור על חייו של אדם. יחד הם בוחנים את הדמות האנושית כתו שחור על דף, ומהדהדים את השאלה איזה סימן מותיר אדם בחייו? זה הספר השני שיוצא לאור בהוצאת Salomon & Daughters, הוצאת ספרים אלטרנטיבית, המוקדשת לספרות גרפית למבוגרים, שהוקמה בשנה שעברה על ידי המאיירת מרב סלומון. בהשקה יקרא אבנר כץ קטעים קצרים מתוך הספר ויחתום על ספרים. יברכו ויתייחסו לסוגת הספרות החזותית למבוגרים האומנים רותו מודן ודני קרמן.

יובל סער

גדי צדר

ראש כחול / גדי צדר במקום לאמנות

בתערוכה כחולBLUE* המוצגת במקום לאמנות בקריית המלאכה, גדי צדר מחבר בין עיסוקו האמנותי לכובעו השני כפירסומאי ועוסק בחיבורים שבין המציאות לבין הדימוי הפלקטי שלה. צדר עושה שימוש בשלטי פרסום כמצע לעבודותיו, והופך את משמעותם המקורית לעתים באופן גרוטסקי. הוא יוצר מהלך בו הבנאלי הופך לנשגב, הזול ליקר, ה״נמוך״ הפופולרי והמשוכפל הופך לנדיר וחד פעמי. הוא מותח גבולות של מגדר ומיניות ומייצר עמדה ביקורתית על האופן בו הורגלנו לצרוך דימויים. לדברי האוצר, ניר הרמט: ״התערוכה מבקשת לפרק את המנגנונים הפתייניים אשר עושים שימוש בעירום, סקס ובמבט מחפיץ, ועל דרך אימוצם והטיפול האמנותי בהם, לעקר מהם את העוקץ״.

שיח גלריה בתערוכה יתקיים בשבת 27.1 בשעה 12:00

חגית פלג רותם

The post הרשימה המשותפת // 18 בינואר 2018 appeared first on מגזין פורטפוליו.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

Latest Images

Untitled

Untitled

Trending Articles


Tagalog Love Quotes


Bugs Bunny para colorear


Dibujos para colorear de Sonic


Mandalas de flores para colorear


Koala para colorear


Crush Quotes , pagibig Quotes


Happiness Quotes


Best Papa jack Love Quotes


Quotes About LOVE : Tagalog love Quotes


Tagalog Valentine’s Day Quotes | Tagalog Sad Valentine’s Quotes


Dibujos para colorear de Ben 10


Pintar a Ben 10


Libros para colorear


Dibujos para colorear de perros


Pintar a Ben 10


Dear Ex Quotes, Sakit Quotes


Confidence Quotes – Confident Quotes


I love Quotes – Life Quotes


Tagalog Love Quotes | Best Tagalog Sad Love Quotes


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes