Quantcast
Channel: מגזין פורטפוליו
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

פסטיבל מוסררה מיקס 16

0
0
Theresa Schubert, Bodymetrics
Theresa Schubert, Bodymetrics

פסטיבל מוסררה מיקס הוא אירוע בינלאומי רב-תחומי, המתקיים זו השנה ה-16 בשכונת התפר מוסררה בירושלים, ביוזמתו ובהפקתו של בית הספר לאמנות מוסררה. הפסטיבל משמש מוקד להתרחשויות אמנותיות וחברתיות, המגלמות את ההוויה התרבותית והפוליטית של ירושלים בפרט ושל ישראל בכלל, תוך כדי התכתבות עם רעיון אחד מרכזי.

נושא הפסטיבל ה-16 הוא ״טרנסלוקציה״ – ביו-ארט: מה קורה כשאמנים נכנסים למעבדה ומתחילים לעבוד עם חומרים חיים כגון בקטריות? או עורכים ניסויים בסביבה הביתית? או משתמשים בחומרי מחקר מושאלים ממדענים? בהמשך תמטי לפסטיבלשל השנה שעברה, שבו פותח רעיון ה״קיומנות״ – המקום שבו הקיימות נפגשת עם פרקטיקות אמנותיות, הפסטיבל השנה יעסוק בהרחבת המושג ״טרנסלוקציה״, תוך הצצה לעולם הביו-ארט.

טרנסלוקציה הוא מונח המגיע מעולם הגנטיקה: מצב של התקה, שבו מידע גנטי מוחלף בין כרומוזומים. הטרנסלוקציה היא סוג של מוטציה יחסית שכיחה בקרב בני-האדם, ובפסטיבל יוצגו עבודות המתייחסות ישירות לתופעות ביולוגיות שהן פרי של שיתוף פעולה עם עולם המדע, עבודות שנוצרו בתוך מעבדה או בעזרת פרקטיקות מחקר. לצד אלו יוצגו גם עבודות המרחיבות את מושג הטרנסלוקציה ומסיטות אותו לתחומים אחרים כמו פעולות במרחב הציבורי, התקות של מרחבים והתרחשויות המועתקות ממקום למקום, תוך יצירת מציאות חדשה והתייחסות ליחסי הגומלין שבין בני האדם ואורגניזמים אחרים.

בפסטיבל השנה יציגו כ-40 אמנים בינלאומיים ומקומיים, לצד סטודנטים ממוסררה. כחלק מתפיסת העולם של בית הספר, ניתן מקום נרחב לעבודות שנוצרות יחד עם הקהל או משתפות את הצופים בצורה אקטיבית בתוך העבודות. רבים מהאמנים יהיו נוכחים בזמן הפסטיבל ויפתחו ערוצי תקשורת מגוונים, כגון שיחות, הרצאות וסדנאות שבהן הקהל יהיה מוזמן לקחת חלק.

לצד עבודות האמנות, יתקיימו כבכל שנה מופעים מוזיקליים רבים: להקת אפרקו/ טרובנס/ אנסמבל גלעד אפרת/ שילה פרבר/ אילנה אליה/ עופר מזרחי/ המוכתר במופע ירושלמי/ שמיל פרנקל/ ומקהלת מוסררה בנחיית נועם ענבר, הינם רק חלק משמות האמנים שינגנו במסגרת הפסטיבל. המופע המרכזי של הפסטיבל יתרחש עם נעילתו: אמנית הקול ויקטוריה חנה ומריאנה סדובסקה במפגש נדיר וחד פעמי עם המוזיקאי והמפיק, רע מוכיח.

Momoko Seto: Three Planets
Momoko Seto: Three Planets

בין האמנים שיציגו את עבודתם בפסטיבל:

THE CONSTITUTE: Human Beeing
הקבוצה הברלינאית THE CONSTITUTE מציגה פרויקט שהוכן במיוחד לפסטיבל – כוורת ענק על קיר בניין, פרי עבודה משותפת עם בית הספר. הפרויקט הינו מיצב וידאו ובו דבורים ענקיות משתלטות על בית החלונות המפורסם שבשכונת מוסררה והופכות אותו לכוורת שוקקת. במשך עונה שלמה בנה נחיל דבורים את החלות בתוך הדגם שעמד בשדה ליד העיר לייפציג. לאורך כל העונה צולם התהליך ובפסטיבל הוא יוקרן בגודל ענק בחזרה על המבנה עצמו. פרויקט זה, שנערך בערים נוספות בעולם, כגון הלסינקי, ליברפול ומדריד, נוצר כדי להעלות את המודעות לחשיבות הדבורים למערכת האקולוגית העולמית.

Momoko Seto: Three Planets
מומוקו סטו, אמנית יפנית שמתגוררת בצרפת, תציג שלושה סרטונים מתוך סדרה שנקראת Planets. הסדרה הופכת תופעות טבע רגילות, כגון צמיחת מינרליים או עובש זוחל על כרובית, לתוך גלויות פנטסטיות המגיעות ממעמקי היקום. בעזרת צילומי תקריב שנעשו בתנאי מעבדה, תוך שימוש בטכניקת ה״טיים-לאפס״, האמנית יוצרת חוויה ויזואלית ופואטית יוצאת דופן. ״פלאנט איי״ הוא כוכב לכת המכוסה מדבר מלוח, שמצמיח עצים סקרניים עשויים מלחץ; ב״פלאנט זד״ עובד משתלט על המרחב, זוחל ומחכה את הסובב אותו תוך מלחמת הישרדות; ו״פלאנט סיגנה״ מתאר עולם קפוא לחלוטין, שפעילות וולקנית מתחילה בהדרגה לחמם אותו ולאפשר בו חיים.

Prof. Geraldine Onrizek: Chromosome Painting
פרופסור ג׳רלדין אונריזק, מאוניברסיטת ריד שבאורגון, יוצרת במשך 20 שנה מיצבים אדריכליים המבוססים על דימויים מתוך עולם הגנטיקה וחקר התאים. בעבודותיה היא מתייחסת לשאלות אתיות, אישיות ופוליטיות, הקשורות לגנטיקה, מוצא אתני ומחלות של בני אדם. פרופ׳ אונריזק יוצרת בטקסטיל, סאונד והקרנות וידאו, שבהן הצופה יכול לחוות את התופעות של החומר ומידע בחלל. המדע הוא הניע בעבודותיה- כל פרויקט הוא פרי של שיתוף פעולה ארוך טווח עם מדענים וחוקרים מעולם הרפואה, במטרה לייצר עבודה המשלבת ומבקרת את עולם הגנטיקה והרפואה. פרופ׳ אונריזק תגיע לפסטיבל ׳מוסררה מיקס׳ ותציג שתי עבודות:

מיכל שרייבר ואלון כהן ליפשיץ: ביו-ספרייה
הפרויקט הוא פרי שיתוף הפעולה שבין הקליניקה לרב-תרבותיות ומגוון באוניברסיטה העברית לבין בית הספר לאמנות מוסררה.
הביו-ספרייה, המכילה אנשים במקום ספרים, תציע למבקרי הפסטיבל אפשרות להרחיב ולבחון את שיח הזהויות הטעון והמורכב בתוכו כולנו חיים ופועלים, על ידי מפגש ותקשורת ישירה עם הקשת המגוונת של משתתפי הספרייה. מיהו המספר ומיהו המאזין? מיהו הזר ומיהו המוכר? בין אם ה״ספר״ הוא טרנסג׳נדר, אישה עטוית חיג׳אב, נהג מונית או השכן ממול, הספרייה החיה מציעה עצמה כנקודת מפגש טרנספורמטיבית בין Identity ל-Being. המבקרים מוזמנים לבחון יחד עם ה״ספרים״ את מושג הזהות בין דימוי למהות.

Habib Asfar and Daphna Saker: A Telling Story
חביב אספר – רופא, אמן, תרפיסט ואיש חינוך ממוצא פקיסטני – ודפנה סאקר, צלמת ותרפיסטית, חוברים יחד לסדנה ייחודית, המשלבת כתיבה יצירתית וצילום תרפויטי בעל אופי ויזואלי הנקרא Insight Imager, שפיתחה סאקר בשנים האחרונות. הסדנה תהיה פתוחה למבקרים.

Maja Smrekar: Survival kit for the Anthropocene
האמנית הסלובנית מיה סמרקר, שעוסקת בחקר טיפולוגי של מינים פולשים, דרך פרמטרים גיאופוליטיים ומקומיים-סוציולוגיים, תציג ערכת הישרדות לאנתרופוקן (תקופה גיאולוגית חדשה, המתאפיינת בהשפעה חסרת תקדים של האדם על כדור הארץ).

Theresa Schubert: Somniferous observatory
האמנית והחוקרת הגרמנייה, תרזה שוברט, תגיע לפסטיבל ותציג סדרת צילומים המבוססים על ניסויים של גידול עובש הנקרא ״סליים-מולד״, שנועדו לבחון את דפוס ההיווצרות של האורגניזם תחת השפעת חומרים פסיכואקטיביים, כגון טבק או קנאביס. אלו ניסויים שנעשו בתנאי מעבדה ביתיים, והתוצרים מרתקים ומהפנטים מבחינה ויזואלית. זהו ניסוי המשחזר ניסוי קודם משנת 1948, שבו ניסו הזואולוג הנס פיטר והרוקח פטר וויט לבחון את השפעת של סמים שונים על אורגניזמים. החוקרים נתנו לעכבישים סמים שונים ובחנו איך סמים אלו השפיעו על צורת הקורים אותם טוו העכבישים.

Gefillte Scheisse: BACTERIOPHAGE
יניב שיינפלד, איל ביטון, מרקו מילבסקי ותומר דמסקי- קבוצה ירושלמית צעירה של בוגרי מוסררה, החיים ופועלים יחדיו, יציגו מיצב המשלב סאונד ופסולת מחשבים. הבקטריופאג׳ (מיוונית: אוכל חיידקים), הוא האב הקדום של כל בעלי החיים, נגיף התוקף חיידקים על ידי הזרקת ה-DNA שלו לתוכם. המידע משתכפל בגוף החיידק עד שהנגיפים החדשים שנוצרו מפוצצים את המעטפת ופורצים החוצה. כמו המסלול שעובר המידע בעולם, מפרט אל פרט בתהליך של שכפול ותפוצה של רעיון, יצר ההישרדות הקדמון מפעיל מנגנון של השתלטות שהיא בו-זמנית אלימה ומגוננת. לאחר שהמידע עובר הלאה, המקור מת ומותיר לטפילים הקטנים, שכפוליו, להמשיך בשליחות.
העבודה חוקרת תהליכים של השתלטות על ידי האקינג בסביבה המידית, דרך מעגל של סיפוח וחדירה. המיצב בנוי ממערכת של פידבק מבוסס רשת: מעגל מחשבים משומשים המצויים בסיטואציה האינטימית של טקס. כל סיגנל אודיו החודר לאחד מהם מועבר מידית למחשב השכן וכך עובר במעגל, עד שהוא משתלט על התוכן המושמע. המחשבים משמיעים את המידע שקיבלו דרך אלמנטים אלקטרו-אקוסטיים, המפזרים את הסאונד בחלל. הצופה החיצוני לטקס יכול להזריק סאונד אל תוך אחד המחשבים ולצפות בו מופץ בהדרגה ברשת כולה.

״מנה-מנה״: פרויקט אוכל מגרה חושים: במסגרת קורס ״מבוא ליצירה התנסותית״
סטודנטים מהמחלקה לניו-מדיה במוסררה חקרו את היכולת של החושים ליצר חוויה התנסותית שלמה ומעמיקה. הפרויקט מתמקד ביצירת מנת אוכל ייחודית, שלוקחת את המשתתף לחוויה אסתטית, חושית ותודעתית יוצאת דופן. מדי יום יוצגו שתי מנות שונות לקהל באי הפסטיבל, שיוכלו לחוות ולטעום אותן.

Reiner Maria Matysik: Wesen
האמן הגרמני ריינר מריה מטיסיק יגיע לפסטיבל  ויעביר סדנה ליצירת אורגניזמים חדשים. במסגרת הפסטיבל מריה יציג פרויקט מתמשך שבו הוא יוצר אורגניזמים חדשים. לכל אורגניזם תכונות משלו, והם מחולקים למשפחות. האמן מייצר הדמיות פיזיות של היצורים בעזרת פלסטלינה.

Polyjam
אירוע אינטראקטיבי בינתחומי שיתקיים במהלך הפסטיבל וישלב אלמנטים ויזואליים, מיצג ומוסיקה. במהלך האירוע חברי קבוצת פוליג׳אם (קבוצה מגוונת של מוזיקאים, אמנים פלסטיים ומעצבים הפועל בברלין, ומורכבת ברובה מישראלים) ינהלו ג׳אם מוסיקלי בשיתוף עם סטודנטים מהמחלקה למוסיקה חדשה ובשילוב מופעים פרפורמטיביים של תלמידי ״בית הספר החזותי״. המבקרים יוכלו להשתתף ולג׳מגם יחד על ידי הורדת אפליקציית פוליג׳אם, בנוסף לכלים שייבנו בסדנה, כגון הקנבס – אובייקט דימוי לבד הקנבס הריק של צייר המשמש כטאצ׳-סקרין גדול שעליו המבקרים יוכלו לנגן עם ידיהם ולהשתתף באווירה ייחודית שתיוותר במקום.

גינת מחקר
גינת המחקר הסונורית היא מיצב סאונד דינאמי, שפותח במיוחד עבור הפסטיבל. במסגרת המיצב תיבנה ותוצב ״גינת סאונד״ – חדר שבו אפשר יהיה להאזין בצורה עמוקה וקשובה לתופעות סאונד אורגניות המתרחשות בחלל באופן היקפי. גינת המחקר הסונורי מנסה למפות את התובנות שנאספו ונצברו בשני המחקרים שנערכו בשנה האחרונה במסגרת הקבוצות למחקר סונורי במוסררה שאותן מוביל המרצה ערן זקס, ולממשן באמצעות תובנות הלקוחות מעולם הגננות. בין הרעיונות שייבחנו: לבלוב ופריחה עצמאית של צלילים, בנייה של כלי נגינה אלקטרונים שרכיביהם פרוסים בחלל במערכות דמויות מערכות השקיה, זריעת ״זרעי סאונד״ וטיפוחם לכדי תופעות צלילי מפותחות, השתרגות של סאונד בחלל ועוד.

אורי לוינסון ועדיה גודלבסקי
אורי לוינסון ועדיה גודלבסקי

אורי לוינסון ועדיה גודלבסקי: END, NEVER
אורי לוינסון הוא אמן ומהנדס, עדיה גודלבסקי היא נבלאית. יחד הם ייצרו מיצב וידאו אינטראקטיבי שהינו תוצר של שיתוף פעולה מעניין בין דיסציפלינות ושילוב טכנולוגי: הווידאו המוקרן הינו מיצג מתמשך שבו מעבירים האמנים ביניהם חופן של חול ממקומות שונים בעולם ובסביבות שונות (ים, סופרמרקט, שדה ועוד), והוא יוקרן על רקע מפל מים, באמצעות מכונה המדמה מפל מים אותה בונה אורי.

עדו גריינגרד: ש(ע)תוק
הפרויקט בוחן את המהות של נכות בירושלים. שני משתתפים עם מגבלה ממגזרים שונים נעים בירושלים לעבר מפגש. הפרויקט בוחן הקבלה מטאפורית בין שיתוק לקדושה, בין גוף לעיר ובין שיקום לשיקום חברתי. שלושת הדתות המונותיאיסטיות מתייחסות אל נכות בצורה שונה, ומתוך התובנה הזו עולות השאלות: האם יש לכך משמעות בירושלים של היום? והאם נכות מאפשרת לייצר שיר אחר בין המגזרים?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

Latest Images

Untitled

Untitled

Trending Articles


Dibujos para colorear de Ben 10


Pintar a Ben 10


Libros para colorear


Dibujos para colorear de perros


Pintar a Ben 10


Dear Ex Quotes, Sakit Quotes


Confidence Quotes – Confident Quotes


Quotes About LOVE : Tagalog love Quotes


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


Love Quotes Tagalog


Untitled


Dibujos para colorear de Sonic


Mandalas de flores para colorear


Koala para colorear


Crush Quotes , pagibig Quotes


Happiness Quotes


Best Papa jack Love Quotes


Tagalog Love Quotes | Best Tagalog Sad Love Quotes


Tagalog Inspirational Quotes


All About Tagalog Quotes