Quantcast
Channel: מגזין פורטפוליו
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

דריוס גילמונט // קוזאקים בסלון

0
0

טורקה היא עיר קטנה באוקראינה. בשנת 1914 בתחילת מלחמת עולם הראשונה היא הייתה בשטח פולין ונשלטה בידיהם של כוחות רוסיים. משפחת שטיגליץ הייתה משפחה יהודית אמידה עם בית גדול במיקום בולט בעיר. לרוע המזל, זה היה מקום אידיאלי לעמדת פיקוד צבאי. צבא הצאר שלח קבוצת קוזאקים להשתלט על הבית. הקוזקים רכבו על סוסיהם היישר לבית המשפחה, עם רצפות הפרקט המלוטשות והשולחן המכוסה במפה לבנה ומגוהצת. בני המשפחה שגורשו מעולם לא שכחו את גללי הסוסים על רצפת הפרקט.

אחד מצאצאי משפחת שטיגליץ פנה אליי לאחרונה, כשעמד לעבור עם משפחתו הצעירה לבית החדש שבנו. בזוכרו את הטראומה המשפחתית החליט ללמד את ילדיו, שלמרות שהגיעו למנוחה ולנחלה בביתם החדש והאלגנטי בישראל, לא כדאי להקדיש חשיבות רבה מדי לדברים חומריים, כי הכל יכול להתהפך בשנייה. הוא ביקש ממני ציור שיתאר את הקוזאקים מפנים את אבותיו מביתם בטורקה.

דריוס גילמונט

כשהוא סיפר לי את סיפורו, נזכרתי בסבתא שלי, שסיפרה לנו כיצד התחבאה מתחת לשולחן כשהייתה ילדה קטנה, בזמן שקוזאקים ביצעו פוגרום בכפר שלה. המשימה האמנותית הייתה מאתגרת ולא הייתי בטוח שהנושא הדרמטי מתאים לציור שייתלה בסלון המשפחתי. אבל קיוויתי שבאמצעותה אוכל להרחיב את השפה האמנותית שלי.

• רוצה לקבל את הכתבות שלנו לתיבת המייל? הירשמו כאן לניוזלטר שלנו >>

התחלתי את קריירת האמנות שלי כתלמיד כיתה י׳ בלונדון. איירתי ספר על פליטים מוויטנאם וספר נוסף שעסק בהיסטוריה היהודית. בגיל 30 עליתי לארץ אחרי לימודי אדריכלות והתחלתי לעבוד במשרד אדריכלים בתל אביב. נקודת המפנה הגיעה אחרי כשנה, בעקבות טיול של כמה שבועות בסיני. ההרים, הים והנופים המדבריים עשו עליי רושם עמוק.

כשחזרתי לתל אביב, התחלתי ליצור ציורים גדולים של נופי סיני, ובהמשך עברתי לעבוד כמאייר בהוצאה לאור בתחום החינוך, שם אני עובד עד היום ובמקביל עושה פרויקטים עצמאיים. בשנת 2016 השלמתי סדרת איורים בנושא פרשות השבוע שהזמין ממני מו״ל יהודי בברלין. פרויקט זה הוביל להזמנות נוספות ולציורים עבור לקוחות פרטיים – כמו זה שאני מספר עליו כאן.

כרפרנס לציור חיפשתי תמונות של קוזאקים, ציורי פרשים, ציורי סוסים ותמונות של העיר טורקה. התמונות שמצאתי שימשו כבסיס לקולאז׳ים שהכנתי במחשב. התקשיתי לאתר גישה מתאימה לסיפור הדרמטי של הלקוח. הציור היה חייב להיות רציני, אבל רציתי שיהיו לו גם חיים וצבע. במהלך החיפוש נתקלתי בציורי הפרשים הנהדרים של הצייר הצרפתי ראול דופי (Raoul Dufy) וקראתי את האוטוביוגרפיה המדהימה והפיוטית של מארק שאגאל. דרך כתביו של שאגאל ועבודותיו נחשפתי לחייהם של היהודים במזרח אירופה, במחצית הראשונה של המאה ה־20.

בהמשך חילקתי את הקומפוזיציה לצורות גיאומטריות ברוח הקוביזם. בדרך זו נכנס הצבע השחור בהדרגה אל שטח הציור, והעמיק את תחושת הפחד שעולה מהסצנה. ריצוף הפרקט שתיאר הלקוח בסיפורו שימש כהשראה צורנית ותרם רבות למתח שבתמונה. בית המשפחה בטורקה – שלפי התיאור היה עגול – הפך לזירת קרקס, ובמרכזה ניצב הרוכב והסוס. דמות הסוס מבוססת על סוס הנדנדה שהיה לי בילדותי.

בסופו של דבר, הסצנה הפכה ל״הופעה״, ולא לתיאור נאמן של האירוע ההיסטורי. שילבתי ברקע מוטיבים משפחתיים, כמו החנוכיה שעוברת מדור לדור ואת ביתה החדש של המשפחה, שמופיע כמודל על אדן החלון, מזכרת מהעתיד. 


מדור הגשות כולל חומרים שהתקבלו במערכת פורטפוליו. שלחו לנו סיפורים חדשותיים, מידע בלעדי ופרויקטים מעניינים ותקשורתיים. פרטים נוספים בעמוד ההגשות שלנו

The post דריוס גילמונט // קוזאקים בסלון appeared first on מגזין פורטפוליו.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

Latest Images

Untitled

Untitled

Trending Articles


Dibujos para colorear de Ben 10


Untitled


Libros para colorear


Dibujos para colorear de perros


Pintar a Ben 10


Dear Ex Quotes, Sakit Quotes


Confidence Quotes – Confident Quotes


Break up Quotes Tagalog Love Quote – Broken Hearted Quotes Tagalog


Tagalog Love Quotes | Best Tagalog Sad Love Quotes


Love Quotes Tagalog


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


Dibujos para colorear de Sonic


Mandalas de flores para colorear


Koala para colorear


Crush Quotes , pagibig Quotes


Happiness Quotes


Best Papa jack Love Quotes


Quotes About LOVE : Tagalog love Quotes


Tagalog Valentine’s Day Quotes | Tagalog Sad Valentine’s Quotes


All About Tagalog Quotes