Quantcast
Channel: מגזין פורטפוליו
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

ימים משונים: הביאנלה, הקורונה והחיים עצמם

0
0

01

ימים משונים.

כבר כמעט חודשיים שאני בלונדון (הצטרפתי לבן זוג לשנת שבתון), ולמרות שתכננתי שנה רגועה בלי הרבה על הראש, זה שקט מסוג אחר, שעדיין לא ברור מה יהא בסופו (ומתי יגיע אותו סוף). ובתוך כל הכאוס, היום הייתה אמורה להיפתח הביאנלה הראשונה לאומנויות ולעיצוב במוזיאון ארץ ישראל – פרויקט שעבדתי עליו עם עוד רבים וטובים בשנה וחצי האחרונות: בין 250 ל־300 עבודות ומשתתפים (תלוי מי סופר ואיך), באחד הפרויקטים הכי מורכבים שהייתי מעורב בהם, ושבשלב האחרון של ההקמה שלו לא הייתי נוכח. 

אז יש תערוכה (מהממת) שעומדת ומחכה לקהל שלא יכול להגיע.
כבר אמרתי תקופה מוזרה?

02

מבין 3,000 ההצעות שקיבלנו בעקבות הקול הקורא שפרסמנו לקראת הביאנלה, היו כמה שמשכו את העין שלי מהרגע הראשון. ביניהן שתי עבודות של שתי יוצרות שלא הכרתי קודם לכן, שכבר בדימוי על מסך המחשב מצאתי את עצמי חוזר אליהן שוב ושוב. אני חושב שהראשונה היתה Pinched של זיו צפתי: עבודה לא גדולה במיוחד (אם אני זוכר נכון משהו כמו 40/40 ס״מ), גוף אנושי עשוי מחמר בהיר, חתוך מהפופיק פחות או יותר ועד הצוואר. שתי הידיים משולבות וצמודות לחזה, יד שמאל צובטת את זרוע ימין.

לחץ. כאב. מועקה. הסתגרות. מה קורה לגוף ולנפש כשהם תחת לחץ? אבל גם: זה אמיתי מה שקורה פה? זה באמת? אני צובט את עצמי כדי לוודא שאני חי. נותן סימן בגוף, מוודא שהוא שם.

העבודה השנייה הייתה עבודת הניאון של לי חן, ״חייבת. צריכה״. כשהיא תלויה באולם, שתי המילים לעולם אינן מוארות בו־זמנית, מה שבמבט ראשון יוצר רושם של ניגודים: או חייבת, או צריכה. מחשבה נוספת מציגה מסקנה לפיה חייבת/צריכה אינם מצבים בינאריים של כן/לא או שחור/לבן. להפך: אלו מצבי תודעה המצויים על רצף, ממש כמו סוגיות הקשורות למגדר, זהות ותרבות.

״חייבת. צריכה״, עבודת הניאון של לי חן, מחכה במחסן המוזיאון לתלייה

והסיבה שאני חוזר אל העבודה הזו עכשיו היא שתי המילים, חייבת וצריכה, שבבסיסן ניצבים מושגים כמו בהילות ודחיפות, כמו גם ערגה והשתוקקות. מצד אחד הן מרמזות על דחף פנימי של יצירה; מצד שני הן מהדהדות את תרבות הצריכה והשפע, שמאפיינת את המאה ה־21. ומצד שלישי הן גם שואלות על המעמד של יצירה בתקופה הזו: מה זה אומר להיות יוצר בתקופה הזו: הכרח? פריוויליגיה? אני חייב ליצור (או לכתוב)? אני בכלל יודע לעשות משהו אחר?

03

אז היום הייתה אמורה להיפתח הביאנלה, ואפילו הייתי אמור לחזור לארץ לפתיחה. ועוד תהיה פתיחה ויגיעו למוזיאון מבקרים, אבל עד אז מה שקורה בעולם מחזיר אותי לשתי העבודות האלו ולמשיכה שלי אליהן בקיץ שעבר; הרבה לפני שיכולתי לדמיין בכלל את הסיטואציה שבה העולם נמצא עכשיו. כמובן שבדיעבד קל להגיד שכבר אז היה בשתי העבודות האלו משהו נבואי מרוח התקופה, אבל גם אם לא, הקריאה בהן רלוונטית מתמיד.

לחץ. כאב. מועקה. הסתגרות. זה אמיתי מה שקורה פה? זה באמת?
ומה אני *חייב* עכשיו? מה אני *צריך*? ומי מחליט?

04

זו באמת תקופה מוזרה. 

ולמרות שמלכתחילה התכוונתי להמשיך מרחוק ובמקביל להצטער על מה שאחמיץ, כמו שזה נראה עכשיו אני לא היחיד שאעשה דברים מרחוק עוד הרבה זמן. אז אני מסתכל על מה שקורה בעולם, על מה שקורה בארץ, ומנסה להבין כמו כולם מה עכשיו? אני קורא על כל היוזמות של אמנות מרחוק, סיורים וירטואליים, הרצאות בזום, הנחיות פרויקטים בווטסאפ, ותוהה מה מכל זה ישאר אחרי המגיפה. 

מה עכשיו? להמשיך כרגיל? להוריד הילוך? ואולי להפך: להגביר? לאנשים יש בכלל כח לקרוא על אמנות ועיצוב? או שדווקא בתקופה הזו אנשים מחפשים מזור לנפש ולנשמה

וחושב גם על פורטפוליו: להמשיך כרגיל? להוריד הילוך? ואולי להפך: להגביר? לאנשים יש בכלל כח לקרוא על אמנות ועיצוב כשכל המשפחה בבית 24 שעות ויש כל הזמן הסחות דעת? או שדווקא בתקופה הזו אנשים מחפשים את הסחות הדעת מהפוליטיקה והיום־יום המדכא, מחפשים מזור לנפש ולנשמה.

ומי יכולה לעשות את זה טוב יותר אם לא האמנות?

05

אז בינתיים אנחנו ממשיכים בפורטפוליו כרגיל, או אולי צריך להגיד – מתאמצים יותר מתמיד להמשיך ולסקר את קהילת היוצרים המקומית. עולם האמנות והתרבות מציע תפריט עשיר של רעיונות יצירתיים לתקופה המאתגרת שנקלענו אליה, ואנחנו בפורטפוליו רוצים לשמוע מכם, ולהעביר את זה הלאה – לקהל הרחב של אוהבי אמנות ותרבות ולכם, הקהל המקצועי. 

אנחנו רואים חשיבות עליונה – במיוחד בתקופה זו – להמשיך ולתמוך בקהילת היוצרים המקומית. זו הסיבה שבשבוע שעבר פרסמנו קול קורא והזמנו אתכן לספר לנו על השערים הווירטואליים שפתחתן לקהל, על הפרויקטים העכשוויים או האחרונים שלכם. גלריות, מוזיאונים, מעצבים, אמנים, אקדמיות ויוצרי תוכן – זה הזמן לספר. נשמח במיוחד לשמוע על פרויקטים שמטרתם לסייע לקהילת היוצרים, אבל נשמח גם לשמוע על הפרויקט שלכם גם אם הוא ״רק״ פרויקט יפה שמרחיב את הלב.

נשמח גם לשמוע הצעות ותובנות: מה מעניין אתכן? על מה הייתם רוצים לשמוע יותר? איזה סיפורים עניינו אתכן בזמן האחרון והייתן רוצות לקרוא דברים דומים? (ספרו לנו: hi@prtfl.co.il)

06

מהבחינה הזו לא הרבה השתנה מאז שפתחנו את פורטפוליו לפני קצת יותר מ־15 שנה. גם אז, כמו היום, אנחנו פה בשביל לספר לעולם על כל מה שחשוב ויפה. וגם היום, אפרופו העבודה של זיו צפתי, לפעמים אני צובט את עצמי ושואל: 15 שנה? באמת עבר כל כך הרבה זמן? 

הירשמו כאן לניוזלטר שלנו: כל מה שחשוב ויפה, פעמיים בשבוע היישר לתיבת המייל >>

מה שמחזיר אותי לביאנלה ולכותרת שלה: ״גוף ראשון. טבע שני״. על הקשר של הגוף לתקופה הזו לא צריך להרחיב; אנחנו מחוייבים להיות מודעים היום לגוף שלנו הרבה יותר: במה נגענו, במה אסור לגעת (פנים!), כמה שניות נשטוף ידיים (20? 60?), וכמה פעמים ביום (מי סופר). יש לי חום? כמה? אני משתעל? עם מסיכה? בלי?

לעומת הגוף, הטבע השני הוא משהו אחר: הרגל נרכש או נטייה באופיו של אדם, שמושרשים בו כה עמוק עד שהם נעשים אוטומטיים. אני חושב שבשבילי פורטפוליו הוא טבע שני, כמו חיבור בלתי אמצעי – פיזי, רגשי ומנטלי – בין יוצר לפרקטיקה היצירתית שלו ולחומר שבבסיסה (שבמקרה הזה היא מילים). אלה נושאים את המסר האמנותי, תוך שהם משמשים גם כאמצעי לביטוי עצמי; כמו הרגל שהופך ל״טבע שני״, לכוח מניע ולמצפן פנימי.

אבל, מה קורה לטבע השני כשצריך להחליף שיטות עבודה והרגלים עתיקי יומין? או כשהוא נתקל במגיפה שמשבשת את שגרת היום־יום ומעמידה בסימן שאלה כל מה שנראה לנו טבעי?

07

אין לי תשובה אחת חכמה, אבל אם למדנו משהו מההיסטוריה, נעבור גם את זה. ואני מניח שעד הפתיחה של הביאנלה (או מקסימום זו שאחריה), כבר אחשוב על משהו.

08

שנהיה בריאים.

The post ימים משונים: הביאנלה, הקורונה והחיים עצמם appeared first on מגזין פורטפוליו.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

Latest Images

Untitled

Untitled

Trending Articles


Dibujos para colorear de Ben 10


Pintar a Ben 10


Libros para colorear


Dibujos para colorear de perros


Pintar a Ben 10


Dear Ex Quotes, Sakit Quotes


Confidence Quotes – Confident Quotes


Break up Quotes Tagalog Love Quote – Broken Hearted Quotes Tagalog


Tagalog Love Quotes | Best Tagalog Sad Love Quotes


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


Untitled


Dibujos para colorear de Sonic


Mandalas de flores para colorear


Koala para colorear


Crush Quotes , pagibig Quotes


Happiness Quotes


Best Papa jack Love Quotes


Quotes About LOVE : Tagalog love Quotes


Tagalog Valentine’s Day Quotes | Tagalog Sad Valentine’s Quotes


Love Quotes Tagalog