Quantcast
Channel: מגזין פורטפוליו
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

24/7 במוזיאון הרצליה: שמונה תערוכות חדשות

0
0

התערוכות במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, תחת הכותרת ״24/7״, מציגות היבטים של ניכור, אירוניה, אבסורד וגעגוע, בעולם טכנולוגי עכשווי. בחיבורו ״24/7: הקפיטליזם המאוחר וסופי השינה״, משרטט חוקר התרבות ג׳ונתן קריירי עולם עכשווי וירטואלי, גלובלי, אינטנסיבי, חסר שקט וקשב, הדוחק הצידה את הצרכים האנושיים האלמנטריים ובראשם זמן שינה ומנוחה – לטובת דהרתו הבלתי פוסקת של המנגנון הקפיטליסטי היצרני והצרכני. כך, אף כי הקידמה והפיתוחים הטכנולוגיים היו אמורים לשפר את איכות חיינו, בפועל, אנו נדרשים לתפקוד בכל עת וישנים פחות שעות ליום מאי פעם. מחזורי הזמן והאור הטבעיים, מומרים באור מלאכותי נטול גבולות. אנחנו מחוברים און-ליין, לחיי העבודה והחברה, נכונים בכל עת להגיע מיידית לכל נקודה על פני הגלובוס ונתונים יותר ויותר לצורות שונות של שליטה ומעקב. הזמן של תקופתנו, כותב קריירי, ״הוא זמן שאינו עובר עוד, מֵעֵבר לזמן-השעון״.

רן סלוין
רן סלוין

רן סלוין: עולם5
אוצרת: איה לוריא

רן סלוין מציג באולם הגדול של המוזיאון מיצבי וידיאו-סאונד-אור,המתלכדים לתערוכה אחת. החלל מוחשך ונאטם על ידי האמן ומרצדת בו תאורה מלאכותית שמקורה במסכים ופסי לדים אדומים. שפתו הייחודית של סלוין מנווטת אל מרחבים חדשים של היקום. הוא מהרהר במשמעותו של הניתוק מהזמן הטבעי ומציע המרה ויזואלית עוטפת חושים, של מרחב וזמן טכנולוגי המשקף עידן וירטואלי ואינטר-גלאקטי. עולם5 – שואב את שמו ממודלים סוציולוגיים, בהם נוהגים לסווג את מדינות העולם על פי צורות שלטון, רווחה, הון, הזדהות פוליטית וקדמה טכנולוגית. התערוכה מציגה תמונת מצב סימולטאנית דרך 5 סרטים מחולקים לשכבות של דימויים, המוקרנים במחזוריות בחלל הגדול וממשיכה לחדר ״הקפסולה״, בו מתגלה ה״קיוסק״, מיצב-סאונד המורכב מרשת כבלים מפותלת, חיבורים חשמליים ורכיבים אלקטרוניים.

אמיר נוה – עד אפס מקום
אוצרת: איה לוריא

אמיר נוה מציג תערוכת יחיד המורכבת מציורים גדולי ממדים שצוירו בשנתיים האחרונות, בצבעי שמן וגרפיט על בד. עבודותיו החדשות, מעידות על מהלך עבודה דינאמי והרחבת גבולות הפורמט, שינוי חומרי וזיקוק סימבולי של השפה. בתחילת דרכו, התאפיינו עבודותיו בקנה מידה אינטימי תוך התרכזות ברישום וכתיבה אינטנסיבית, סמי-אוטומטית, משורבטת בעט, עפרון וטוש על גבי ניירות מזדמנים או דפי ספרים ישנים. בהדרגה ובמקביל להמשך עבודתו על נייר, התרחבו הפורמטים ושכבות עבות של צבע נכנסו לשימוש בציורי שמן על בד. הדינמיקה הציורית של נוה חותרת כל העת למצוא או להגדיר מחדש את המרחב תוך התאמות ותיקונים, שעקבותיהם מעידים על המהלך החוזר, חסר הנחת. הסובייקט הגברי שבמרכז עבודתו שב ומופיע, תמיד סביל , הוא נדחף, מונף ונהדף כשדמותו מפוצלת, מעוותת ופגומה. הציור – כחורבה הנושאת אנרגיה של מגע, חספוס וחוסר שלמות ואוצרת חום של חומר – הוא המתרס האחרון בפני קריסה אל מול המציאות שבחוץ.  

טליה לינק
טליה לינק

טליה לינק – Talialink.com
אוצר: רן קסמי-אילן

טליה לינק ממציאה את עצמה ככוהנת ״לייף סטייל״ מטעם עצמה, בטכניקות עשי-זאת-בעצמך (DIY). לייף סטייל הוא יותר מסגנון חיים, לייף סטייל הוא דרך החיים הטובים. קוד לזמן פנאי וממאפייניו המובהקים של החלום הגלובאלי בעולם המערבי. מרכיב הכרחי ביצירת זהות עכשווית, זו הדרך שבה אנו שואפים להפיק את עצמנו. לינק משחררת סרטוני הדרכה בהם היא מתנסה במוצרים ובתכשירי יופי שונים מחומרי גלם שהיא מזמינה ברשת. את כל אלה היא עושה בתחומי מיטתה – והמיטה של טליה לינק היא אואזיס. זה המקום שבו היא מתקשרת עם סביבתה, מערבת בין חיים לעבודה ובין פרטי לציבורי. לינק בחרה בחדר שינה שהוזמן דרך הקטלוג האינטרנטי של איקאה ומייצג עולם גלובלי שבו תרבות עיצוב וסגנון חיים מעוצבים באופן אחיד, קולעים לכל טעם מודרני ומותאמים לכל כיס. כלי המאבק של לינק הם וידיאו, מיצגים וירטואליים ואובייקטים. אלו משמשים אותה כדי לחקור זהות נשית וייצוג נשי בתרבות העכשווית. לינק מוצאת את עוצמתה בתוך החוויה הטראומטית של היותה אשה בעידן הקפיטליזם, והיא עושה זאת באמצעות הומור, גירל פאוור ומנות גדושות של לייף סטייל.

לי אורפז – ההווה מתמשך
אוצר: רן קסמי-אילן

עבודות הוידיאו והצילום המרכיבות את תערוכתה לי אורפז מכוננות באמצעות שתי נקודות מבט נבדלות: נקודת מבט אחת נוצרת באמצעות מכשירי ראייה מתקדמים טכנולוגית, אשר פותחו לשימוש במערכות בטחוניות ונקודת מבט שניה נוצרת באמצעות מכשירי ראייה מיושנים ארכיונאיים, אשר לכדו הווה שאיננו עוד וגם מהם עצמם לא נותרו אלא עקבות זיכרון שחוקים. אורפז אינה מבקשת לנפץ את מערך המראות הכוזבות המרכיבות את העכשווי, עבודותיה אף מעידות על הרצון להשתייך למבנה חברתי גדול ממנה: רצון כן אך עקר להיכנע לחוקי המשחק, ללא יכולת אמיתית לזייף את השייכות לסיטואציות המהונדסות. עבודותיה של אורפז מהוות הצעה ״להיות ברגע״ ולהתייצב מחוץ לזמן. הזרוּת מייצגת אפשרות יחידה של חיוּת, מודעות לזמן האנושי האבוד וניסיון להשיבו על כנו.

יוליאן רוזפלדט – Asylum
אוצרת: דורית יפעת

יוליאן רוזפלדט, אמן גרמני, יוצר סרטים המרבים לעסוק בטקסיות של חיי היום-יום שנובעת מהצורך למצוא משמעות בקיום על ידי השלטת סדר בכאוס שמקיף אותנו. הוא מטפל במגזרים שונים של החברה תוך כדי מתיחת הגבולות של אמנות פוליטית. רוזפלדט מציג במוזיאון הרצליה עבודה הנקראת – Asylum – מונח בעל כמה משמעויות: מקלט אישי או מדיני, מפלט, מחסה וגם בית משוגעים. הסרט עוסק בהתקה תרבותית, אנשים שעקרו ממולדתם ומנסים להיטמע בתרבות זרה – נושא אקטואלי במיוחד בימים אלה. הסרט מציג את האופן הסטראוטיפי שבו אנחנו רואים את הדמויות, כל אחת מהקבוצות מאופיינת על-ידי המקור האתני והמקצועי שלה ואין התייחסות אישית לדמויות.

אורית בן שטרית – ONOMONO
אוצרת: איה לוריא

העבודה ONOMONO היא הקרנת וידיאו ניסיונית שבה סרטים ארכיוניים חוברו דיגיטלית לדימויים שצולמו בידי האמנית. הפסקול המקורי נוצר באמצעות הקלטה ב- Kaleidoloop – כלי הקלטה דיגיטלי המאפשר ליצור שכבות-שמע המשלבות צלילים חיים ומוקלטים-מראש, תוך שיוט בפסקול המוקלט ושינוי מהירותו וכיוונו. העבודה, שכותרתה היא פלינדרום – כלומר, מילה שנקראת באופן זהה מימין לשמאל ומשמאל לימין – מציגה לופ אינסופי המשקף חזון חברתי-כלכלי אפוקליפטי, אינטנסיבי ודחוס. היא מאירה את חוליי החברה באמצעות מערך סרטים ודימויים גרפיים, המוקרנים זה על גבי זה ונותנים ביטוי לכאוס, לניתוק מהטבע ולדיסהרמוניה.

מחברות פתוחות
אוצרת: אורלי מיברג

אורלי מיברג מציגה פרויקט של 12 אמנים ואמניות המספקים הצצה למחברות הרישום שלהם. המחברות מוצגות משני הצדדים, פתוחות על גבי שולחן ומאפשרות הליכה והתבוננות סביבן. במקביל פועלים שני מסכי וידיאו המגלים לצופה, דימויים נוספים של האמנים וקטעי וידיאו קצרים שצולמו על ידי האמנים עצמם, בהם הם מדברים על הקשר המיוחד בינם לבין מחברותיהם.

הפרויקט מאפשר הצצה אינטימית לתוך מחברות האמנים. המחברות אינן מציגות בהכרח סקיצות לעבודות שבדרך, אלא משקפות תהליכי עבודה ודיאלוג פנימי ולעתים הן אף עומדות בפני עצמן בבחינת היותן העבודה הגמורה.

ליאת סגל, מתוך התערוכה זמן אמת - Makers
ליאת סגל, מתוך התערוכה זמן אמת – Makers

זמן אמת – Makers
אוצרת: שרון ברק רעיף

את המונח מייקר (maker), המשמש לציון אדם שמייצר מכשירים טכנולוגיים במו-ידיו, באמצעים ביתיים, טבע ב-2005 דייל דוהרטי (Dougherty), נשיא ומנכ״ל ״מייקר מדיה״ בקליפורניה, הנחשב לאביה הרוחני של תנועת המייקרים העולמית. מייקרים אינם רק יצרנים ביתיים חובבי טכנולוגיה וניתן למצוא ביניהם מגוון רחב של עיסוקים, תחומי ידע ורמות מיומנות. הקהילה כוללת מומחי תוכנה וחומרה, מהנדסים ואנשי רובוטיקה, חוקרים, מדענים, מתמטיקאים, מעצבים, אמנים, טכנולוגים, טכנאים, לצד חובבי טכנולוגיה ובעלי עניין מסוגים שונים. כולם חולקים צורך ליצור ולייצר פרויקטים, כמו גם עמדה תרבותית-חברתית שיתופית המזמינה אנשים נוספים לקחת חלק ביצירה. עמדה זו הובילה לקיום כנסים, אירועים ומרתונים רבים, שתכליתם היא שיתוף בחדשנות יצירתית ועידוד חשיבה מחוץ לקופסה. פתיחותו של המוזיאון, המציג תופעה השייכת לשדה דיסציפלינרי שאינו אמנותי במובהק,מאתגרת את ההגדרות המוכרות ללא צורך בהכרעה,אלא מנקודת מבט חקרנית והתנסותית במושגי ההווה. כניגוד לתפיסת הזמן העכשווית של 24/7 – זמן מתמשך,נטול גבולות – המייקרים המשתתפים הוזמנו להציג פרויקטים העוסקים במושג ״זמן אמת״. במסגרת התערוכה יתקיים סימפוזיון שיבחן את המייקרים כתופעה תרבותית.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 3234

Trending Articles


Goodbye Quotes , Love Quotes


Dépôts de fleurs aux tombes de combattants de 1830


Ositos cariñositos para colorear


Girasoles para colorear


Conejo para colorear


Pintar a Ben 10


Dear Ex Quotes, Sakit Quotes


Confidence Quotes – Confident Quotes


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


Love Quotes Tagalog


Bugs Bunny para colorear


Dibujos para colorear de Ben 10


Libros para colorear


Mandalas de flores para colorear


Loro para colorear


let go Quotes : Inspire Quotes


Pagmamahal Quotes , GOD Quotes


Filipino quotes about love in tagalog – Pinoy love quotes


Tagalog Love Quotes for Him


Tagalog Quotes about Love